Jaki wózek transportowy wybrać do prowadzonej działalności gospodarczej?

 

 

Wybierając wózek transportowy, powinniśmy dokładnie przemyśleć naszą decyzje, bowiem z pewnością będzie on nam służył ładnych lat, lepiej więc zafundować sobie dzięki niemu komfort pracy aniżeli jej komplikację. Warto odpowiedzieć zatem na kilka podstawowych pytań i na ich podstawie sprecyzować swoje potrzeby. W poniższym artykule zastanowimy się nieco nad problemem wyboru odpowiedniego wózka transportowego, pasującego do prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

 

 

 

Rodzaje wózków

 

Usystematyzujmy na wstępie, jakie w ogóle znamy rodzaje wózków, jak je dzielimy i do czego służą, dzięki temu łatwiej sprecyzujemy nasze oczekiwania.

Wózki transportowe możemy podzielić przede wszystkim na ich konstrukcję i tak, znamy wózki taczkowe, platformowe, corletty, wózki do beczek i butli, półkowe, skrzyniowe, wózki narzędziowe, na pojemniki euro, wywrotnice a także transportowe jokery.

Każda z wymienionych konstrukcji posiada swoje wady i zalety, specyfikacje preferowanego ładunku, nośność i zwrotność. Nasze zadanie, to optymalne dopasowanie tych cech do potrzeb naszej działalności gospodarczej, aby sprawnie przewozić wszelkie kartony, skrzynie, narzędzia i inne opakowania i jak najlepiej usprawnić pracę naszego zakładu.

 

 

 

Układ pomieszczeń

 

Wózek wybieramy głównie po to, aby usprawnić transport na terenie naszego przedsiębiorstwa, musimy więc wziąć pod uwagę topografię terenu jak i układ pomieszczeń i ich rozmieszczenia a także rodzaj przestrzeni.

Zastanówmy się dokładnie, jak rozmieszczane są opakowania, kartony, maszyny bądź inne stałe i ruchome elementy i ustalmy, czy nie będą przeszkadzać w prowadzeniu wózka.

Jeśli nasze pomieszczenia są wąskie i ciasne z wieloma zakamarkami, warto zastanowić się nad zwrotnym wózkiem dwukołowym, jeśli z kolei mamy zamiar przewozić duże ładunki bądź kartony o dużych gabarytach i sporej wadze, powinniśmy raczej przychylić się do zakupu czterokołowego wózka platformy z obrotowymi kółkami. Jeżeli zaś zamierzamy przewozić drobiazgi w małych opakowaniach lub rozkładać towar do kartonów, najlepszą alternatywą będzie kilkupoziomowy, mały wózek półkowy.

 

Podział wózków magazynowych

 

Uwaga… wysokie progi!

 

Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się, kiedy w zakres naszej działalności gospodarczej wchodzi transport ładunku do klienta. Szczególną uwagę powinni zwrócić na wózki właściciele hurtowni spożywczych itp.

Częste rozwożenie towaru do knajp i i sklepów, wiąże się z problemem pokonywania wysokich i ostrych progów, tutaj świetnie sprawdzą się wózki transportowe taczkowe na dużych, pompowanych oponach, które poradzą sobie z każdą niemal przeszkodą, dzięki dwukołowcom średniej wielkości opakowania, zgrzewki, kartony czy skrzynki o stosunkowo dużej wadze, nie sprawią nam problemu przy załadunku i rozładunku.

 

 

 

Hipermarkety, targi, duże przestrzenie

 

Sklepy z odzieżą czy butami, często zmagają się ze zwrotami towarów, ciągłym dopełnianiem półek a co za tym idzie z codziennym transportem objętościowo dużych opakowań tudzież zużytych kartonów. Doskonałym rozwiązaniem, są wózki corletty, które dzięki kratką zabezpieczają towar przed zsunięciem się i potrafią pomieścić kilkadziesiąt średniej wielkości kartonów i opakowań.

 

 

 

Narzędziownie, zakłady mechaniczne

 

W zakładach, w których codziennie przeprowadza się diagnostykę, naprawy i przeglądy maszyn, samochodów itp. Ważną rolę odgrywają narzędzia. Potrzebny jest porządek i ogromna mobilność, to zapewniają transportowe wózki narzędziowe, które efektywnie wspomagają pracę w każdym warsztacie.

 

Podsumujmy

 

Jak widać, wybór odpowiedniego wózka transportowego wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii związanych ze specyfiką naszej działalności. Na szczęście, dzisiejszy rynek oferuje wózek praktycznie na każdą okazję. Warto zwrócić szczególną uwagę na topografię terenu, po którym będziemy się poruszać, jeśli teren będzie trudny warto zaopatrzyć się w wózek z pompowanym oponami, inny bowiem może okazać się mimo wszystkich swych zalet bezużyteczny. Równie istotny jest rodzaj ładunku, wielkość opakowań, kartonów, skrzynek a także przestrzeń i ewentualne ciasne zakamarki, z którymi będziemy musieli sobie poradzić.