Tuby kartonowe

 

Większość opakowań tekturowych ma prosty kształt, większość w formie sześcianu.

Tuby tekturowe są równie popularne, co tradycyjne kartony. Wykonane są z tektury falistej i powstały pierwotnie dla ułatwienia transportu prac artystycznych.

 

Tuby

 

 

Zastosowanie tub

 

 

Tuby kartonowe służą przede wszystkim do transportu papierów, folii, tkanin, map, obrazów czy prac w bezpieczny sposób bez konieczności ich zaginania. Opakowania tego typu nie dość, że chronią zawartość, to są wygodne w przenoszeniu (niektórzy producenci montują nawet specjalne uchwyty i paski.

Tekturowe rury znajdują zastosowanie także jako opakowania szklanych czy ceramicznych przedmiotów, łącznie z dekoracyjnymi tubami na upominki, gadżety firmowe.

W większości tub producenci proponują zatyczki plastikowe, metalowe lub tekturowe. Do wyboru klienta pozostaje długość, średnica i wysokość opakowania (często można ją skracać do odpowiednich wymiarów samodzielnie).

Kolejne zastosowanie tuby znajdują przy przechowywaniu nawiniętych dokumentów. Służą także do przechowywania żywności.

 

Kartonowe

 

Podział tub kartonowych

 

Wielu producentów dopasowuje asortyment spiralnie nawijanych tulei papierowych dla potrzeb klienta. Ogólnie rzecz ujmując, można podzielić tuby na te, służące transportowi dokumentów, papierów i te, mające służyć celom marketingowym – ozdobne pudełka do przechowywania produktów (w tym alkoholi, perfum itp.). Istnieją też tzw. tuby z membraną, które służą do przechowywania i ochrony przed wilgocią produktów żywnościowych (np. kawy czy kakao). Plastikowe wieczko wielokrotnego użytku pozwoli na zamykanie i otwieranie opakowania wiele razy.

 

Można podzielić je również z uwagi na zamknięcie zastosowane w tubie:

 

- metalowe,

- plastikowe.

 

 

Zamknięcia metalowe przeważnie mocowane są trwale do tuby. Wykonywane z kolorowych blach. Najczęściej stosowane są w opakowaniach do alkoholi lub kosmetyków.

Zamknięcia plastikowe ( z tworzyw sztucznych) stosowane są do opakowań funkcjonalnych, pozwala na szczelne zamknięcie opakowania na przyprawy, kawy czy herbaty.

 

Tekturowe tuby

 

Cechy i właściwości tub tekturowych

 

Tuby dostępne na rynku wykonywane są z wysokiej jakości tektury, zawijanej spiralnie, klejonych warstw. Gwarantuje to bezpieczeństwo w transporcie i przechowywaniu dokumentów, wytrzymałość przy nawijaniu taśm papierowych, ciężkich materiałów itp.

 

Przy tubach i opakowaniach służących przechowywaniu produktów żywnościowych ważne jest zastosowanie wgrzanej lub wklejonej warstwy aluminium, dla zapewnienia bariery zawartości opakowania. Coraz częstsze zastosowanie mają tuby dekoracyjne, promocyjne czy firmowe. Spełniają one nie tylko funkcje marketingowe, często również promocyjne.

 

Ceny tub papierowych są stosunkowo niskie, a trwałość, solidność wykonania i przede wszystkim funkcjonalność sprawia, że coraz większe jest nimi zainteresowanie. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, rynku i proponują coraz nowsze wzory i rozwiązania.

 

Podział tub wg rozmiarów:

 

Rozmiar A0

 

Rozmiar B1

 

Rozmiar B0

 

Rozmiar 2 A0